Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında Robotik Tedavide dünya çapında lider firmaların başında İsviçre menşeili Hocoma gelir. Kliniğimizde de dünya standartlarında hizmet verebilmek adına Hocoma firmasının Robotik Yürüme ve Robotik El-Kol sistemleri kullanılmaktadır.

Kliniğimizde bu Robotik Tedavi sistemlerinin etkinliğini desteklemek için ilave olarak Amerika menşeili Alter G Yerçekimsiz Yürüme sistemi ile CSMI (Cybex) Humac Norm İzokinetik Test ve Egzersiz Sistemi ve Bilgisayarlı Denge Eğitim Sistemi de bulunmaktadır ve hastaların Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon süreçlerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Robotik Yürüme, Bilgisayarlı Denge Eğitim Sistemi ve Robotik El-Kol kullanım sistemleri, Sanal Gerçeklik ile entegre bir şekilde kullanılır. Böylece egzersizler hasta için anlamlı ve eğlenceli hale gelir. Robotik teknolojiler egzersizlerin erken dönemden itibaren, güvenli ve yoğun şekilde uygulanabilmesine imkân verir. Bu sistemler aynı zamanda hastadaki gelişmenin düzenli şekilde kaydedilmesini ve takip edilmesini sağlar.

El-Kol Robotu – Armeo Power with Manova

 

El-kolda felç oluşmasına neden olan beyin ve sinir sistemini etkileyen hastalıklarda, el ve kol fonksiyonunun geri kazanılması için kullanılan el-kol robotu çeşitli avantajlara sahiptir. Bu robot sayesinde Fizik Tedavi hareketleri sürekli ve ihtiyaca yönelik doğru biçimde uygulanabilir. Geleneksel yöntemde olduğu gibi, terapistin yorulması söz konusu olmadığından, hareketlerin çok sayıda tekrarlanması mümkün olur. Sanal Gerçeklik uygulamaları ile el egzersizleri hastanın durumuna ve ihtiyacına göre belirlenen hedefe yönelik kurgulanabilir. Her seanstaki başarı cihaz tarafından ölçülebilir. Fizyoterapist üzerindeki fiziki iş yükü azaldığı için, ince noktalara gösterilen dikkat ve özen artırılabilir.

Armeo Power with Manova el-kol robotu hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yürüme Robotu – Lokomat Pro with Free D

 

Hocoma Lokomat Pro with Free D yürüme robotu ile normal yürüme şekli hastada en erken dönemden itibaren sağlanabilmektedir. Dinamik vücut ağırlığı desteği ve kişiye uyum sağlayan robotik dış iskelet ile ağır nörolojik hasarlarda bile hasta ayağa kaldırılıp doğal yürümeye en yakın hareketler yaptırılabilir. Ayak tabanına basınçlar doğal şekilde yansıtılır, ayak bileği-diz-kalça dizilimi normale uygun şekilde korunur. Hastanın spesifik ihtiyaçlarına göre kalça ve diz eklem hareket açıları terapist tarafından özel ayarlanabilir. Cihazın üzerindeki sensörler yapılan tüm hareketleri kaydeder.

Hocoma Lokomat Pro with Free D yürüme robotu hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Robotik Yatak Yürüme Sistemi – Erigo Pro

İnme (felç), beyin hasarı, omurilik yaralanması gibi nörolojik sorunlarda hastalar ilk dönemlerde yatağa bağımlı kalabilmektedir. Yatakta birkaç hafta yatmak kalp ve dolaşım sisteminin zayıflamasına, kas ve kemik erimesine, bağırsak hareketlerinin azalmasına yol açar. Tüm bu nedenlere bağlı olarak depresyon riskini artırabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için kişinin bir an önce ayağa kaldırılması ve hareket ettirilmesi gerekir. Geleneksel Fizik Tedavi yöntemleri olan Tilt Table ve Manuel Eklem Hareket Açıklığı egzersizleri ile yaşanan zorlukları aşmak için son yıllarda Robotik Yatak teknolojisi geliştirilmiştir.

Robotik Yatağın Avantajları

Erigo Pro Robotik Yatak teknolojisi inme (felç), beyin hasarı, beyin tümörü ameliyatı sonrası süreçte hastaların felç kalmasını önlemek amacıyla kişinin ayakta durma ve yürüme becerisini bozan ağır nörolojik sorunlarda erken dönemde Fizik Tedavinin etkili şekilde başlatılmasını sağlar. Hastayı hem dik konuma getirir hem bu sırada bacaklarını hareket ettirebilmesini sağlar. Yatağa bağımlı hale gelmiş hastaların hareketlere başlaması erken dönemlerde daha zor olsa da bu döneme özel üretilmiş Erigo Pro Robotik Yatak cihazı ile hasta güvenli bir şekilde dik konuma getirilebilir ve böylece yoğun ayak hareketlerine başlanabilir.

Hocoma Erigo Pro Robotik Yatak yürüme sistemi hakkında daha fazla bilgiye ilgili bölümden ulaşabilirsiniz.

İzokinetik test ve egzersiz sistemi – Cybex

Kelime anlamı olarak izokinetik “eşit hareket” demektir. Egzersiz ve kas kasılması bağlamında ise sabit açısal hızda gerçekleştirilen kas kasılması izokinetik egzersizdir. Kliniğimizde bulunan Cybex test ve egzersiz sistemi de izokinetik egzersizler için özel olarak geliştirilmiş bir robottur.

Diz, omuz, dirsek, el bileği, kalça, ayak bileği eklemleri ve gövde kaslarının performansının test edilmesi ve arttırılmasında izokinetik sistemler kullanılmaktadır. Sporcular performanslarını arttırmak için izokinetik egzersizleri sıklıkla kullanır. Diz kireçlenmesi veya ön çapraz bağ zedelenmesi gibi durumlarda da izokinetik egzersizler yararlıdır.

Cybex izokinetik test ve egzersiz sisteminin avantajları nelerdir?
  • Kas performansı nesnel bir şekilde ölçülür. Sağ ve sol taraf farkları, zıt hareket yaptıran kasların kuvveti ve dayanıklılığı belirlenebilir. Net ölçüm yapılması ve bunun sayı ve grafiklerle dökümü kişinin motivasyonunu arttırır.
  • Kasın kuvvetine eşit direnç sağlandığı için haddinden fazla zorlanma ve yaralanma ihtimali çok azdır.
  • Hareketin tüm açısal derecelerinde kasa uygun yük verildiği için çok verimli bir egzersiz şeklidir.
  • İzokinetik egzersiz hasta performansına uyum sağlar. Kişi maksimum güç veremezse cihaz direnci o ölçüde düşürür. Böylece ağrı ve yorgunluk nedeniyle egzersizin yarım bırakılma ihtimali azalır.
  • Kasların hangi açı derecesinde en zayıf olduğu belirlenip o kısımda egzersiz yoğunlaştırılabilir.
Randevu ve Ayrıntılı Bilgi için: