Beyin Hasarı Nasıl Oluşur?

Beyin hasarının nedenleri travmatik ve travma dışı hasarlar olarak ikiye ayrılabilir.

 • Travmatik Beyin Hasarı: Düşme sonucu alınan fiziksel darbeler, trafik kazaları, iş kazaları, ateşli silahlarla yaralanmalar ve darp gibi olaylar travmatik beyin hasarına neden olmaktadır.
 • Travma dışı hasarlar: İnme (Felç), beyin tümörüne bağlı hasarlar, beyin zarı veya beyin dokusu enfeksiyonu (menenjit veya ensefalit), soba gazı, toksik diğer gazlar veya kurşun zehirlenmesi, kalp durmasına bağlı beynin oksijensiz kalması (hipoksik-anoksik iskemik beyin hasarı), Alzheimer, Parkinson, Huntington gibi dejeneratif nörolojik hastalıklar travma dışı beyin hasarına yol açabilir.

Beyin Hasarı Tedavi Edilebilir mi?

Evet, günümüzde cerrahi ve acil yardım yöntemlerinin ileri düzeye erişmesi ile travmatik beyin hasarı kaynaklı ölümler azalırken; beyin hasarının sebep olduğu bilişsel ve fiziksel fonksiyon kayıpları Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Robotik Rehabilitasyon, NöroRehabilitasyon yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Beyin Hasarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beyin hasarı sebebiyle hastalar beyin ameliyatları ve akut yoğun bakım süreçlerinin hemen ardından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerinde, özellikle nörorehabilitasyon ve robotik tedavi merkezlerinde, kapsamlı bir Fizik Tedavi ve Tıbbi Tedavi programına alınmaktadır. Hastanın erken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavi sürecine başlaması, yürüme, el-kol kullanma, yemek yeme, konuşma ve sosyal kabiliyetlerini geri kazanma başarısını artıran en önemli etkenlerden biridir.

Kapsamlı Tedavide Hastanın 1 günü nasıl geçer ?

Hastanın alması gereken tedavi programı, hastanın rehabilitasyon potansiyeline ve durumuna göre hekim tarafından haftalık olarak belirlenmektedir. Hastaya, ihtiyaçlarına göre, aşağıdaki tedavi istasyonlarında tedavi uygulanabilir.

Günlük örnek tedavi programı:

MBclinics (Mucize Beyin) NöroRehabilitasyon Merkezi Beyin Hasarı Tedavisi

Beyin hasarı tedavisi için rehabilitasyon merkezine yatırılan bir hasta, öncelikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktor tarafından her yönüyle değerlendirilir. Bununla beraber çok sayıda sağlık çalışanı hastanın iyileşmesi için ekip halinde görev başındadır. Elbette tedavinin merkezinde hasta yer alır ve hasta yakınları bu ekibin bir parçası olarak yerlerini alırlar. Beyin ameliyatı veya yoğun bakım sonrası hayati tehlike azaldığında en erken dönemde NöroRehabilitasyona başlanır.

 • Hastanın bacaklarını kullanma, yatak içi hareketlilik, oturabilme ve el-kol kullanım becerileri değerlendirilir. Buna göre Robotik Tedavi ile Fizik Tedavi, Ergoterapi-İş Uğraşı tedavilerine hızlıca başlanır. Erken Robotik Yürüme hastanın iyileşmesini hızlandıran bir etken olabilir. Daha sonra Aktif Yürüme Robotu ve El-Kol Robotu ile süreç daha etkin olarak yürütülebilir.
 • Yutma fonksiyonu değerlendirilir ve gereken önlemler alınarak hasta tedavi edilir.
 • Hastanın diyeti diyetisyen tarafından düzenlenir.
 • İlaç tedavileri ve hasta bakımı rehabilitasyon hemşireleri tarafından takip edilir.
 • Konuşma veya anlama bozukluğu varsa, iletişim becerilerini kazandırmaya yönelik konuşma terapisi yapılır.
 • Kendine bakım ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlık kazanması için Ergoterapi-İş Uğraşı terapisi yapılır.
 • Hareket özgürlüğünü sağlama (yataktan sandalyeye geçiş, yürüme, denge) için fizyoterapistler tarafından egzersiz programı uygulanır. Bu süreçte Robotik Rehabilitasyon, bilgisayar destekli denge cihazı gibi yüksek teknoloji araçları kullanılabilir.
 • Hekimin değerlendirmesi sonucu, ortez teknikerleri hastaya uygun ortezleri (yardımcı cihaz) üretir ve kontrolünü yapar.
 • Ağrı, eklem tutukluğunu azaltma veya kas güçlendirme için elektrik stimülasyonu ve ısıtıcı -soğutucu tedavi gibi uygulamalar Fizik Tedavi teknikerleri tarafından yapılır.
 • Psikiyatrik değerlendirme uzman hekim tarafından yapılıp gerekiyorsa tedavi verilir.
 • Sosyal çalışmacı, hastanın yeni durumuna uygun iş bulmasını veya sosyal destek almasını sağlar.

NöroRehabilitasyonda hastayı kapasitesine göre zorlamak gerekir. Yani hasta için yapılması çok kolay olan, neredeyse hiç zahmet çekmeden yapabildiği hareketlerin iyileşmeye faydası azdır. Diğer taraftan hastanın mevcut kapasitesiyle gerçekleştirmesi mümkün olmayan hareketlere zorlanması da moral motivasyona olumsuz etki edebilir ve egzersizler tam olarak yapılamayacağı için Fizik Tedaviden istenen verim alınamayabilir. Yani Fizik Tedavi egzersizlerinin bu iki uç noktanın arasında, hastayı hep zorlayacak ancak yapabileceği seviyede olacak biçimde planlanması gerekir.

    Randevu ve Bilgi Almak için:

  Tedaviler
  Teknolojiler
  Bilgi Bankası

  Randevu Alın

  Kliniğimizden randevu ve bilgi almak için lütfen aşağıdaki formu doldurun, size ulaşalım.

   MBclinics

    Piyalepaşa Bulvarı, No.4, Şişli, İstanbul (Memorial Şişli Hastanesi)

     +90 (542) 215 80 80    Pzt-Pazar: 7/24 Acil

   Yol Tarifi Alın